akkk.pl

Blog tematyczny o fryzurach, modzie i urodzie.

Włosy

Łysienie telogenowe – co powoduje nagłą utratę włosów i jak sobie z tym radzić?

Łysienie telogenowe – co powoduje nagłą utratę włosów i jak sobie z tym radzić?

Wiele osób boryka się z utratą włosów i wyraźnym przerzedzeniem fryzury. Jedną z przyczyn może być łysienie telogenowe, które dotyczy głównie kobiet. Jego głównym objawem jest wypadanie całych garści włosów. Najczęściej związane jest z silnym stresem lub licznymi niedoborami. Warto zatem wiedzieć, czym dokładniej charakteryzuje się łysienie telogenowe i jak się je leczy.

Na czym polega łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe polega na nadmiernym wypadaniu włosów, występującym w sytuacji, kiedy większa, niż normalna liczba mieszków włosowych przechodzi do fazy telogenu – fazy spoczynku w cyklu wzrostu włosa. W zdrowym cyklu znajduje się ok. 10-15% włosów w tej fazie, jednak w przypadku łysienia telogenowego odsetek ten może wzrosnąć nawet do 30-50%. Skutkiem tego jest nadmierne wypadanie włosów, zazwyczaj obejmujące całą powierzchnię skóry głowy. Najczęściej łysienie telogenowe jest odwracalne, ponieważ mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu. Kluczowe jest jednak usunięcie przyczyny wypadania włosów. Pełna regeneracja może zająć nawet do 9 miesięcy.

Czym się objawia łysienie telogenowe?

Pierwszym objawem, który można dostrzec, jest nadmierne wypadanie włosów, zwłaszcza podczas kąpieli lub w trakcie ich rozczesywania. Widoczne są wówczas całe kępki mieszków włosowych. Z czasem prowadzi to do przerzedzenia zazwyczaj na całej głowie, co ważne jest to proces przewlekły. Dodatkowo może także występować ból, swędzenie i pieczenie skóry głowy. Taki stan określany jest mianem trichodynii.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Wpływ na zaburzenia cyklu życia mieszków włosowych mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, do których można zaliczyć:

  • przewlekły i silny stres;

  • ciężkie choroby przewlekłe, np. nowotwory;

  • choroby skóry, np. atopowe zapalenie skóry, alergiczna wysypka skóry głowy, łuszczyca;

  • stosowanie intensywnych diet odchudzających (głodówki);

  • zaburzenia metabolizmu;

  • niedobory żywieniowe, np. brak cynku bądź żelaza;

  • anemia;

  • zaburzenia hormonalne, w tym nadczynność i niedoczynność tarczycy;

  • przyjmowanie niektórych leków, np. doustna antykoncepcja, zwłaszcza z dużą zawartością estrogenów, leki przeciwtarczycowe, leki przeciwpadaczkowe;

  • zatrucia metalami ciężkimi, np. rtęć, selen, ołów czy arsen;

  • duże obciążenie dla organizmu, np. operacja, poród czy uraz.

W jaki sposób można wyleczyć łysienie telogenowe?

Leczenie łysienia telogenowego polega przede wszystkim na zidentyfikowaniu oraz wyeliminowaniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Kluczowe jest również skupienie uwagi na przywróceniu równowagi w organizmie. Łysienie telogenowe diagnozowane jest w sytuacji, kiedy przynajmniej 25% (jednak nie więcej niż 50%) mieszków włosowych jest w fazie telogenu. Specjaliści zlecają również wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak:

  • morfologia krwi z rozmazem;

  • poziom ferrytyny;

  • poziom żelaza;

  • poziom hormonów tarczycy – TSH, fT3, fT4;

  • badanie ogólne moczu.

leczenie lysienia telogenowego

Jak przywrócić gęstość włosów po łysieniu telogenowym?

Podczas łysienia telogenowego włosy są bardziej rozrzedzone. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zabiegi mające na celu przywrócić gęstość włosów. Mowa tutaj przede wszystkim o mezoterapii igłowej, osoczu bogatopłytkowym czy karboksyterapii. Pierwsza metoda polega na wprowadzeniu odpowiednio dobranych substancji odżywczych do skóry głowy na poziomie głębokich warstw. Doskonale odżywia i głęboko nawilża. Osocze bogatopłytkowe skutecznie zapobiega wypadaniu włosów oraz przyspiesza ich wzrost. Stymuluje znacznie szybsze przejście mieszków włosowych z fazy telogenu do anagenu. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie, jak również zwiększa liczbę drobnych naczyń, dzięki czemu włosy są pobudzone do wzrostu. Osocze bogatopłytkowe pomaga w regeneracji osłabionych mieszków włosowych. Karboksyterapia jest terapią wykorzystującą dwutlenek węgla, który wykazuje pozytywny wpływ na kondycję włosów. Skutecznie poprawia ich ukrwienie, ponadto doskonale je odżywia i pobudza produkcję nowych mieszków włosowych.

Przeszczep włosów – metoda zagęszczenia włosów po wyleczenia łysienia telogenowego

Można wykonać przeszczep włosów w celu zagęszczenia włosów, jednak zabieg ten można wykonać dopiero po wyleczeniu łysienia telogenowego. Transplantacja włosów jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej i wszczepieniu ich w miejsce biorcze, czyli rejony objęte wyraźnym przerzedzeniem lub łysieniem. Z zabiegu korzystają pacjenci zmagający się ze znaczną utratą włosów z różnych powodów, również ci, którym zależy na zagęszczeniu fryzury. Obecnie do wyboru jest kilka metod przeszczepu włosów. Rozwój współczesnej chirurgii pozwala na wdrożenie nowoczesnych i bardzo skutecznych technik transplantacji. Największym zainteresowaniem cieszą się dwie poniższe metody:

Przeszczep włosów FUE

Metoda FUE polega na pobraniu zdrowych mieszków włosowych z okolicy dawczej. Pozwala to na zachowanie ich naturalnej struktury oraz kierunku wzrostu. Następnie mieszki te umieszczane są w obszarze biorczym. Zaletą tej metody jest małoinwazyjność i niepozostawianie blizn.

Przeszczep włosów DHI

Podczas transplantacji włosów metodą DHI mieszki włosowe pobierane są z miejsca dawczego i wszczepiane w miejsce biorcze. Co ważne pobrane włosy są umiejscowione pod odpowiednim kątem, dzięki czemu efekt jest w pełni naturalny. Ułatwia to także kontrolę głębokości implantacji. Ponadto przeszczep włosów metodą DHI można wykonać na długich włosach bez konieczności ich skracania. 

Przeszczep włosów jest skutecznym i przede wszystkim trwałym rozwiązaniem. Dużą zaletą jest również naturalnie wyglądający efekt. Dynamiczny rozwój medycyny dostarcza innowacyjnych rozwiązań, które doskonale spełniają oczekiwania pacjentów. Warto zatem zdecydować się na transplantację włosów, by móc cieszyć się piękną, bujną i zdrowo wyglądającą fryzurą.

Warto mieć na uwadze, że każda znaczna utrata włosów wymaga konsultacji ze specjalistą. Kluczowe jest, aby znaleźć przyczynę, by móc ją wyeliminować. W dalszym etapie można zdecydować się na profesjonalne zabiegi zagęszczające fryzurę.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij